Sanal ortamda itibarınızı koruyun
Mustafa KOBAZOGLU

Mustafa KOBAZOGLU

Sanal ortamda itibarınızı koruyun

09 Kasım 2013 - 15:35 - Güncelleme: 09 Kasım 2013 - 15:36

Merhabalar ... 
 
Bu yazımızda internet aleminde son zamanlarda çok popüler olan "sosyal medya"... Şahsınız adına kötü bir nesneyle (yazı,resim vb.) karşı karşıya kalmamak, itibarınızı korumak için yapmanız gereken bazı şeylerden bahsedeceğiz...
 
Artık iş başvurularında bile CV detayında kişisel web sayfasının sorulduğu günümüzde sizin hakkınızda ilk ön yargı internetteki arama sonuçlarında çıkan bilinçli ya da sürpriz sayfalarla gelişiyor... 

Ki böyle bir çağda kişisel web sayfanızın olmaması ya da özel olarak hazırlanmış web portallarında isminize özel oluşturduğunuz hesapların olmaması sizin aleyhinize durumlar oluşturabilir. Özellikle arama sonuçlarında isminizin geçtiği hoş olmayan ya da gereksiz sayfaların çıkması da bazen sizin sorumluluğunuzda olabiliyor. Ama kesinlikle bu denetimi yapmanız gerekir! Yani nasılsa nüfus cüzdanınız, kredi kartınız kaybolduğunda tedirgin oluyorsanız aynı şekilde arama sonuçlarında sizinle alakalı olmayan sonuçların çıkmasını da istemeniz saçma olur! Misal; isminiz aradınız ve ilk sıralarda bir müstehcen site geliyor... 
Peki ne yapmak gerekir?
Öncelikle Facebook, Google Plus, Twitter gibi alanlardan kendinize ait (orjinal isminizle) profiller oluşturun ve bunları güncelleyin. Sadece güncellemekle kalmayın aynı zamanda Gizlilik Ayarları gibi kısıtlamaları düzenleyerek hangi bilgilerinizin 3. şahıslar tarafından görüntülenebileceğini ayarlayın.
Şimdi şöyle bir soru geliyor akla "Peki ben bunların hepsini mi güncelleyeceğim?" Hayır tabii ki en azından isminize ait bir hesap açın ve bilgiler kısmına en fazla kullandığınız hesabınızın linkini verin. Misal; Twitter kullanmayı sevmiyorsanız Twitter bilgi bölümünde Facebook hesabınızın linkini verin sadece.
Diğer taraftan Linkedin gibi iş çevrelerin oluşturulduğu platformlara da üye olmak da fayda var. Hiç olmazsa iş ağınızı orada gösterebilirsiniz.
Ayrıca yapabiliyorsanız (ki çok kolay sadece uygulama adımlarını izleyin yeter) Blogspot, Blogcu gibi ücretsiz blog hizmeti veren sitelerden kendi adınıza blog açın. Blogunuzda ister kişisel paylaşılmasını istediğini bilgileri paylaşın isterseniz duygu ve düşüncelerinizi aktarın.
Ve eğer birazcık araştırma yaparak kendi isminize ait web sitenizi açın. Öyle çok fazla bilgi bilmeden sadece temel birkaç öğe yerleştirerek kendi kişisel bilgilerinizi, deneyimlerinizi, CV nizi vb paylaşın. Ama bunun için ücret ödemeniz gerekir servis sağlayıcılarına. Ortalama yıllık 50 TL gibi bir ücreti vardır. (eğer sigara içiyorsanız ya da gereksiz taksiye biniyorsanız yada biraz spor yapın ücreti çıkar kendinden :) )
Peki neden bu kadar yere üye oluyoruz ve bunları yapıyoruz! Eğer çok aşırı takipçiniz ve portföyünüz var ise, kısacası ünlü iseniz konunun uzmanları profesyonellerden destek almalısınız...
 
Şöyle ki eğer arama sonuçlarında istenmeyen bilgi çıkmasını istemiyorsanız bunları ve bunlar gibi işlemleri yaparak o sonuçların üst sıralarda görünmesini engelleyebilirsiniz. Eğer istenmeyen sonuçlar halen daha görünüyorsa ilgili sitenin uygulayıcısı ile iletişime geçerek siteden bilgilerin kaldırılmasını sağlayabilirsiniz. Ya da eğer nahoş bir durum ile karşılaşıyorsanız suç duyurusunda bulunabilirsiniz.
Başta da belirttiğim gibi artık ilk önyargı internet vasıtasıyla oluşuyor! Elinizi çabuk tutun!

Son Yazılar