Son dakika! ABD ;Heyeti Ankara’da

Son dakika! ABD ;Heyeti Ankara'da

Aralarında FBI yetkililerinin de bulunduğu ABD heyeti Ankara'ya geldi. FETÖ için gelen heyet temaslarına Ankara Adliyesi'nden başladı. CNN TÜRK muhabiri Serhat Dal'ın edindiği bilgiye göre; ABD'li heyetin FETÖ imamı Kemal Batmaz'ın ifadesine başvuracak. Bunun için adliyede video konferans sitemi kuruldu.

04 Ocak 2019 - 14:52 - Güncelleme: 04 Ocak 2019 - 15:00

ABD’li yetkililerden oluşan bir heyet, Fetullahçı Terör Örgütüyle (FETÖ) ilgili Türkiye’nin ABD’ye sunduğu yeni deliller konusundaki gelişmeleri değerlendirmek ve bilgi almak üzere Ankara’ya geldi. ABD’li heyet bugün ilk olarak temaslarına Ankara Adliyesi'nde başladı.  Heyet burada Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekili Ramazan Dinç ve savcı Ali Alper tarafından bilgilendiriliyor. Dinç ve Alper, darbe soruşturmalarını yürütüyor.Heyet, Ankara Adliyesi'nde bir gün önce hazırlanan ve boyanan duruşma salonunda görülen FETÖ davasını izledi.

KEMAL BATMAZ'IN İFADESİ ALINACAK
 
CNN TÜRK muhabiri Serhat Dal'ın edindiği bilgiye göre; ABD'li heyetin FETÖ imamı darbe girişimini Akıncı Üssü'nden yöneten Kemal Batmaz'ın ifadesine başvuracaklarını bildirdi. Bunun için adliye ve cezaevine video konferans sistemi kuruldu.  
Heyet, yarın da Ankara Emniyeti'ne giderek devam eden soruşturma ve uygulanan usuller hakkında bilgi alacağı bildirildi.
 
Türk ve ABD'li heyetlarin görüşmelerinde FETÖ'ye yönelik soruşturmalar ele alınacak. ABD  yetkililerinin ülkelerindeki FETÖ'ye yönelik soruşturmalarla ilgili bilgi  vereceği görüşmelerde yeni deliller de heyetle paylaşılacak. Heyet, görüşmelerine  yarın da devam edecek.
 
Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in iadesi konusunda, "Yakın zamanda ABD'li savcılar, yetkililer Türkiye'ye gelecekler. Önümüzdeki ay itibariyle adli yardımlaşma çerçevesinde bir temasımız söz konusu" açıklamasında bulunmuştu.

DAHA ÖNCE 5 GÖRÜŞME GERÇEKLEŞTİRİLDİ!
 
FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in  iadesine ve örgüte ilişkin 15 Temmuz 2016'dan bugüne kadar çok sayıda temasta  bulunuldu, resmi girişimler yapıldı. Adalet Bakanlığı, ilk kez 19 Temmuz 2016'da ABD'ye Gülen hakkında 4  ayrı iade dosyası gönderdi. Böylece Gülen'in iadesiyle ilgili süreç resmen  başlatıldı. İade dosyalarında Gülen'in acilen tutuklanması da talep edildi.Türk makamları tarafından Gülen'in geçici tutuklanması amacıyla ABD'ye  ikinci bir yazı gönderildi. Yazışmaların ardından ABD Adalet Bakanlığı, 7 Ağustos 2016'da Gülen'in  iadesi konusunda yapılacak görüşmeler için Türkiye'ye mektup gönderdi. Mektupta,  Adalet Bakanlığından bir heyetin ABD'ye gönderilmesi ya da ABD Adalet  Bakanlığından bir heyetin Türkiye'ye gelmesi önerildi.Adalet Bakanlığınca, ABD'ye gönderilen cevap mektubunda ise ilk olarak  Amerika'dan bir heyetin gelmesi, daha sonra Türkiye'den bir heyetin ABD'de  görüşmelerde bulunması teklif edildi.
 
 ABD heyetiyle ilk görüşme
 
 Bunun üzerine Türkiye'ye gelen ve ABD Adalet Bakanlığından 3, ABD  Dışişleri Bakanlığından bir temsilcinin yer aldığı 4 kişilik heyet, Adalet  Bakanlığı yetkilileriyle 22-23 Ağustos 2016'da çeşitli görüşmeler yaptı. Böylece,  ABD ile Türk yetkililer, FETÖ elebaşı Gülen ve örgütle ilgili ilk kez bir araya  geldi.
Adalet Bakanlığı yetkilileri, iade dosyalarıyla ilgili ayrıntıları ve  mevcut delilleri heyete anlattı. 15 Temmuz darbe girişiminin, Gülen'in emir ve  komutası altında yapıldığına ilişkin önemli deliller de ABD heyetiyle  paylaşıldı. ABD ve Türk yetkililerin "iade" konusunda bir araya geldiği görüşmeler  ilk gün 9, ikinci gün ise 8 saat sürdü.
Darbe girişiminin FETÖ tarafından gerçekleştirildiğine dair yeni  delillerin ortaya çıkarıldığı günlerde Adalet Bakanlığı, Gülen'in geçici  tutuklanması için harekete geçti.
 Bu çerçevede Bakanlık, 10 Eylül 2016'da FETÖ elebaşı Gülen'in 15  Temmuz darbe girişimi nedeniyle ilk geçici tutuklanma talebini ABD Adalet  Bakanlığına iletti.
Geçici tutuklama talebinde, 15 Temmuz'daki darbe girişiminin örgüt  elebaşı Gülen'in emriyle yapıldığı vurgulandı.
 
ABD'deki görüşmeler
 
 O dönem Adalet Bakanlığı görevinde bulunan Bekir Bozdağ, iki kez  Washington'da temaslarda bulunarak Gülen'in iadesini istedi.FETÖ elebaşı Gülen'in iadesine ilişkin ilk kez beraberindeki bir  heyetle 27 Ekim 2016'da ABD'ye giden Bozdağ, ABD'li eski mevkidaşı Loretta Lynch  ile Washington'da bir araya geldi. Bozdağ görüşmelerde, Gülen'in darbe  teşebbüsünün emrini verdiğini belirterek, iade ve geçici tutuklama talepleri  konusunda Türkiye'nin hassasiyetini dile getirdi. Bu görüşmeyle, ABD ve Türk  yetkilileri ikinci kez bir araya gelmiş oldu.
Bozdağ, Adalet Bakanlığı döneminde, ABD Başkanlığına Donald Trump'ın  seçilmesinin ardından Adalet Bakanı olarak göreve başlayan Jeff Sessions'a  2017'nin şubat ayında gönderdiği mektupta, örgüt elebaşı Gülen'in iadesine  ilişkin bilgiler verdi. Bozdağ, 22 Mart 2017'de telefonda görüştüğü Sessions'a  Gülen'in Türkiye'ye iade edilmesinin zorunlu olduğunu aktardı.
 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 15-17 Mayıs 2017'deki ziyareti  öncesinde ABD'ye giden Bozdağ, ABD'li yetkililerle bir kez daha bir araya geldi.  ABD'li mevkidaşı Sessions ile 8 Mayıs'ta Washington'da görüşen Bozdağ, darbe  teşebbüsünün, örgüt elebaşı Gülen'in emir ve komutasında yapıldığına ilişkin yeni  belgeler hakkında bilgi verdi. Bu görüşmeyle, ABD ve Türk yetkililerinin FETÖ  konusunu ele aldığı görüşme sayısı 3'e çıktı.
 Bozdağ ile o tarihte ABD'ye giden Adalet Bakanlığı Uluslararası Hukuk  ve Dış İlişkiler Genel Müdür Yardımcısı Faris Karak'ın başkanlığındaki heyet de  mevkidaşlarıyla görüştü.
  Heyet, iki günde toplam 10 saatlik görüşmede örgütün elebaşı Gülen ve  FETÖ hakkında ABD yetkilileriyle bilgi paylaşımında bulundu. ABD ve Türk  yetkililerinin heyetler arası görüşmeleriyle görüşme sayısı 4'e yükselmiş  oldu.
ABD'de 15-17 Mayıs 2017'de temaslarda bulunan Cumhurbaşkanı  Erdoğan'ın, ABD Başkanı Trump ile görüşmesinde Gülen'in iadesi de gündeme  geldi.
 
Binali Yıldırım da görüştü
 
TBMM Başkanı Binali Yıldırım'ın başbakanlığı döneminde, askeri ve  güvenlik alanında önemli uluslararası forumlardan biri sayılan Münih Güvenlik  Konferansı marjında ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ile yaptığı görüşmede de  FETÖ elebaşı Gülen'in iadesi görüşüldü.
Yıldırım, Gülen'in iadesi konusunda yeni ABD yönetimiyle her türlü iş  birliğine hazır olunduğunu vurguladı, bu konudaki beklentilerin ABD yönetimince  karşılanmasının ilişkilerde yeni bir sayfa açacağından bahsetti.
  
 Yeni iade talepleri
 Adalet Bakanlığı görevine Temmuz 2017'de getirilen Abdulhamit Gül ise  FETÖ elebaşı Gülen'in iadesi konusunda görüşmeler gerçekleştirdi. Gül'ün  bakanlığa getirilmesinin ardından elde edilen yeni delillerin ABD'ye sunulmasına  ve iade taleplerinde bulunulmasına devam edildi. Bu süreçte, ABD'ye iletilen iade  talebi sayısı 7'e çıktı.
Gül, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geçen yıl eylül ayında  ABD'ye gerçekleştirdiği ziyaretlere eşlik etti. Gülen hakkında en son 3 Kasım  2017'de ABD'ye gönderilen iade talebiyle dosya sayısı 7'ye çıktı. Dosyalar  arasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'a darbe girişimi sırasındaki suikast girişimi de  yer aldı.
 
Adalet Bakanı Gül, 7 Kasım 2017'de de dönemin ABD Adalet Bakanı Jeff  Sessions'la Gülen'in iadesi konusunu telefonda görüştü. Görüşme ve temaslarda, Türkiye'nin Gülen konusundaki taleplerini dile  getiren Bakan Gül, ABD'li mevkidaşı Sessions'a 15 Aralık 2017'de gönderdiği  mektupta da Gülen'in iadesini yineledi. Abdulhamit Gül mektubunda, "İkili  ilişkilerimiz ve adli işbirliği anlaşmamız temelinde, kaçak FETÖ lideri ve  mensuplarının ülkemize iadeleri hususunda gerekli duyarlılığın gösterilmesini  bekliyorum." ifadesini kullandı.FETÖ elebaşı Gülen'in iadesi konusunda görüşmelerin yanı sıra elde  edilen delillerin ABD ile paylaşılması konusunda da çalışmalar  gerçekleştirildi.
  
Dikkat çeken yeni delil
 
İade dosyalarına ilave olarak bugüne kadar çok sayıda delil ve belge  Adalet Bakanlığı aracılığıyla ABD'ye iletildi. Adalet Bakanlığı, son olarak 30 Haziran 2018'de FETÖ'nün sivil imamı  Hakan Çiçek'in, Gülen'le görüştüğünü ortaya koyan yeni delilleri Amerika'ya  gönderdi.
 Bakanlığa bağlı Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü  tarafından ABD Adalet Bakanlığına gönderilen yazıda, Türkiye'nin terörist başı  Gülen'e yönelik iade talebi tekrarlandı.
Yazıda, "Türk adli makamlarının tespitleriyle Gülen'in 15 Temmuz  silahlı darbe teşebbüsündeki rolü hiçbir şüpheye mahal vermeyecek şekilde ortaya  konulmuştur. Bu nedenle iki ülke arasında yürürlükte olan 'Ceza İşlerinde  Karşılıklı Adli Yardımlaşma ve Suçluların İadesi Anlaşması'nda belirtilen bütün  şartları ziyadesiyle karşılayan iade taleplerimizin bir an evvel ülkeniz adli  makamına tevdiini ve iadeye ilişkin yargısal sürecin başlatılmasını bekliyoruz."  ifadeleri yer aldı.
 Türkiye'ye 13 Temmuz 2018'de gelen ABD heyeti, Dışişleri Bakanlığında  Türkiye-ABD çalışma grubu toplantısında görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede, FETÖ  elebaşı Gülen'in iadesine ilişkin konular da ele alındı.

Kaynak: milliyet

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Meteoroloji'den sağanak yağış uyarısı!
Meteoroloji'den sağanak yağış uyarısı!
Türkiye dünyanın en mutlu 79’uncu ülkesi oldu
Türkiye dünyanın en mutlu 79’uncu ülkesi oldu