Okullarda Anket Skandalı! Sorulara Büyük Tepki Yağıyor...

Okullarda Anket Skandalı! Sorulara Büyük Tepki Yağıyor...

Bazı okullarda öğrencilere anket aracılığı ile sorulan sorular büyük tepki çekti.

08 Ocak 2018 - 13:25

Eskişehir'de birçok devlet okulunda öğrencilere Konya merkezli bir araştırma merkezinin anketleri verildi. Ankette öğrencilere sorulan bazı sorular şunlar; 

* Cemaat’ten yardım aldın mı?

* Hiç sosyal yardım aldınız mı? Aldıysanız nereden? (Şıklar arasında “Cemaatlerden” seçeneği de var.)

* Kendinizi etnik kültürel olarak nasıl tanımlarsınız?

* En çok izlediğiniz TV kanalı hangisidir? (“Tek seçenek işlenecek” notu düşülen sorunun cevap seçenekleri şunlar: Kanal D, TRT-1, ATV, Star, Fox, Kanal 7, CNN-Türk, NTV, HaberTürk, Beyaz TV, A Haber, Halk TV ve diğer...)

* En çok okuduğunuz gazete hangisidir?

Öğrencilere verilen ankette aynı zamanda Eskişehir'e CHP'li belediyenin verdiği hizmetlerden memnun kalınıp kalınmadığı soruldu. 

‘DİNDARLIK’ ARAŞTIRMASI

Manisa'da ise başka bir araştırma skandalı meydana geldi. Tüm ilçedeki okullara, “Günlük hayatta dini değerleri anlamlandırma ve öğrencilerin İslam dinine bakışı”yla ilgili olan anketler dağıtıldı. Anketlerde öğrencilerin, yazılı olan cümlelere katılıp katılmadıkalrı soruldu. O sorulardan bazıları şunlar;

* Arkadaşlarım olacak kişilerin dindar olması önemlidir.

* Birey, hayatını dine göre düzenlemelidir.

* Evleneceğim kişi dindar olmalıdır.

* Her öğrenci zorunlu din dersi almalıdır.

* Evleneceğiniz kişi sizinle aynı mezhepten olmalıdır.

Konu ile ilgili açıklamada bulunan Eğitişim-İş yönetimi, “Ne olduğu bilinmeyen bir özel araştırma şirketinin, yine ne için yapıldığı anlaşılmayan anketlerinin okul sıralarını süslemesi asla kabul edilemez. Genelde bu tür uygulamalar deşifre olduğunda yöneticilerden ‘gönüllülük esası vardı’, ya da ‘öğrenciye ismi sorulmadı’ gibi baştan savma açıklamalar gelse de bu anket için o söylemler tamamen çürüyor. Zira ankette öğrencilere sadece adı değil, açık adresleri bile sorulmuştur. Öte yandan; bir öğrencinin önüne anketi okul yöneticileri ya da öğretmenlerinden birisi koyarsa, o öğrencinin ankete itiraz etme şansı olmadığı açıktır. Öğrencilerin ve onların vesilesiyle ailelerinin dini yaşamlarına, özel hayatlarına, ideolojik eğilimlerine ve hatta genetik kodlamalarına dair soruların sorulması, Milli Eğitim Temel Kanunu’nun her yurttaşın eşit ve adil eğitim hakkı alması ilkesine aykırıdır. Her bir yavrumuza eşit, adil ve bilimsel eğitim sunmakla yükümlü olan bir Bakanlığın okullarında yapılan bu çağdışı fişleme metotlarını kınıyor, peşini bırakmayacağımızı ilan ediyoruz.” ifadelerini kullandı. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ankara metrosunda vatandaşlar arasında maske tartışması
Ankara metrosunda vatandaşlar arasında maske tartışması
Türkiye'nin koronavirüsle mücadelesinde son 24 saatte yaşananlar
Türkiye'nin koronavirüsle mücadelesinde son 24 saatte yaşananlar