Adalet Bakanı Gül’den Ceren Özdemir açıklaması: Canilere ceza...

Adalet Bakanı Gül'den Ceren Özdemir açıklaması: Canilere ceza indirimi yapılması vicdanları yaralamaktadır

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Ordu'da öldürülen Ceren Özdemir cinayeti sonrası çarpıcı açıklamalarda bulunarak, 'Zalimce cinayetlerin ardından görülen davalarda, somut ve hukuk temelli tatmin edici gerekçelere dayanmayan 'iyi hal' gibi soyut değerlendirmelerle canilere ceza indirimi yapılması vicdanları yaralamaktadır.' dedi.

06 Aralık 2019 - 15:19

Ordu'da öldürülen Ceren Özdemir cinayeti sonrası kadına yönelik şiddet ve cinayetlerle ilgili olarak konuşan Adalet Bakanı Gül, 'İyi hal' gibi soyut değerlendirmelerle canilere ceza indirimi yapılması vicdanları yaralamaktadır' açıklamasında bulundu.Gül, 'Singapur Sözleşmesi'nin Arabuluculuk Üzerine Yansımaları Sempozyumu'nda konuştu.Bakan Gül, burada yaptığı konuşmada, 'Zalimce cinayetlerin ardından görülen davalarda, somut ve hukuk temelli tatmin edici gerekçelere dayanmayan 'iyi hal' gibi soyut değerlendirmelerle canilere ceza indirimi yapılması vicdanları yaralamaktadır.' dedi.Bakan Gül, şöyle devam etti:Konuyla alakalı çalışmalar da yürütüldüğünü belirten Gül, 'Yıllardır uygulanan İnfaz Kanunu üzerine yapmış olduğumuz çalışmalarda iyi hal, açığa ayırma gibi konular bakanlığımızca tüm uygulayıcılar, tüm akademisyenlerle çalışma yapılan bir diğer konudur. Bu konuda parlamentonun takdiri halinde bu hususta da atılması gereken adımlar olduğunu, bu konuda çalışmalarımızın yapıldığını ifade etmek isterim.

'HUKUK DÜZENLEMELERİ TOPLUMUN BEKLENTİSİNE CEVAP VERMEK ZORUNDA'

Amacımız, hukukun kolaylaştırıcı imkanlarını harekete geçirmektir. Hukuk düzenlemeleri vatandaşın, toplumun beklentisine cevap vermek zorundadır. Elbette yargı mercileri kendi takdirlerini vermektedir. Ancak verilen her kararın maşeri vicdanda ve toplum nezdinde yeni yaralar açmayan yaraları kapatan bir karar olması gerekçeye dayanması milletimizin beklentisidir.'' diye konuştu.

NE OLMUŞTU?

Önceki akşam saat 19.30 sıralarında Ordu Altınordu ilçesi Zaferi Milli Mahallesi'nde meydana gelen olayda Ordu Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Müzik Bölümü 2'inci sınıf öğrencisi-balerin Ceren Özdemir, antrenman sonrası evine doğru yola çıktı. Geldiği evinin önünde, binanın giriş kapısını açmak için ablası Gizem Özdemir'i cep telefonundan arayarak, anahtarı pencereden atmasını istedi. Abla da pencereden anahtarı attı. Kapıyı açıp binaya giren Ceren Özdemir, arkasından içeri giren bir kişinin bıçaklı saldırısına uğradı. Kalbinden bıçaklanarak öldürülen Ceren'in katil zanlısının Özgür Arduç olduğu tespit edildi. Zanlı ilk ifadesinde, 'Sabah inşaatta kaldım. Meyve aldım yeni avlar aradım ancak fırsatını bulamadım' dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ankara'da kapıya sıkışan köpeğe itfaiye seferberliği
Ankara'da kapıya sıkışan köpeğe itfaiye seferberliği
Çankaya'dan merdivenli yol yapımı
Çankaya'dan merdivenli yol yapımı