Reklam
ABD, Türkiye’yi gümrüksüz ticaret programından çıkarıyor

ABD, Türkiye'yi gümrüksüz ticaret programından çıkarıyor

ABD, Türkiye'yi gelişmekte olan ülkelere sunulan ticaret programından çıkarıyor. Türkiye program kapsamında ABD'ye 2017 yılında 1.66 milyar dolarlık ürün satmıştı.

05 Mart 2019 - 13:42 - Güncelleme: 05 Mart 2019 - 13:46

ABD, Türkiye'yi Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi'nden (GTS) çıkarmaya hazırlanıyor. 1974'te yürürlüğe giren ABD'nin bu en eski ve en büyük ticari programı GTS, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 131 gelişmekte olan ülkeye toplam 3 bin 474 üründe ABD pazarına gümrüksüz giriş imkanı sağlıyor. Program binlerce üründe gümrük vergilerini kaldırarak, yararlanıcı ülke ve bölgelerde ekonomik kalkınmayı teşvik etmeyi amaçlıyor.
ABD Ticaret Temsilciliği'nin (USTR) internet sitesinde yapılan açıklamaya göre; ABD 2017 yılında GTS programı kapsamında Türkiye'den 1.66 milyar dolarlık ithalat yaptı.

ABD Başkanı Donald Trump'ın ilgili talebini içeren ve Kongre'ye iletilen mektupta, Türkiye ekonomisinin geliştiğine dikkat çekilerek artık bu programdan yararlanmasına ihtiyaç olmadığına vurgu yapıldı. Türkiye artık Genelleştirilmiş Tercihler Sistemine katılmaya uygun olmadığı, çünkü ekonomik olarak yeterince geliştiği bildirildi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Uçan çatı karşı apartmana ok gibi saplandı
Uçan çatı karşı apartmana ok gibi saplandı
49 ilde dev operasyon! 137 şüpheli gözaltında
49 ilde dev operasyon! 137 şüpheli gözaltında